Zundas kanāls, Rīga

Kanāla attīstības Mets - Multimodāla piestātne

Projekta mērķis: Zundas kanāla attīstības metā tiek aplūkota Daugavas nozīme no vēsturiskā un mūsdienu aspekta, ūdens transporta attīstīšanas potenciāls pētot un ņemot vērā esošo infrastruktūru pilsētā, transporta sistēmas un gājēju lomu pilsētvides telpā, balstoties uz ilgtspējīgas attīstības principiem pilsētvidē. Projekta mērķis izveidot multimodālu tranzīta staciju, kas atbilstu mūsdienīgas pilsētas tēlam un pilsētas vēlmēm izveidot Rīgā ZEZ [Zero emission zone] zonu. 

Veiktais darbs: Izstrādājot metu tiek ņemti vērā vistuvāk novērotie ūdens augstumi Daugavā. Ēkas stabilo konstrukciju paredzēts pacelt no ūdens līmeņa vismaz 1.2 metru augstumā, kas nodrošina ēkas neapplūšanu pat kritiskākajās dienās. Ēkas peldošās daļas un elastīgās sasaistes - rampas veidotas tādos garumos, lai pat pie viszemākā ūdens līmeņa, tiktu izpildītas prasības 1:20 slīpumam. Paceļoties ūdenslīmenim, peldošās rampas ceļas līdzi, tādā veidā samazinot slīpumu, bet joprojām nodrošinot ērtu piekļuvi no piestātnes stabilās daļas, līdz pat kuģīša klajam. 

Gala rezultāts: Projekts paredz multimodālas tranzīta stacijas izveidi, kas savieno vairākus kustību veidus. Ēkas forma veidota no izliektām formām raksturojot ūdeni, plūstamību, kustību un dinamiku. Ēkas fasādes apdarinātas ar lamelām krāsotas kapara krāsā, tādā veidā simbolizējot šobrīd gandrīz pilnībā izmirušo kuģniecības nozīmi Daugavā. Meta ietvaros paredzēts arī savienojošs tilts, kas darbojas kā gājēju tiltiņš un savieno abus krastus. Projektētais tilts veic ne tikai funkcionālu uzlabojumu, bet arī piešķir vietai identitāti. Tā konstruktīvie risinājumi saskaņoti ar ēku dizainu apdarinot tilta nesošo daļu (gredzenu) ar kapara apdares plāksnēm. Uz tilta veidotas atpūtas zonas ar soliņiem, kā arī tilta centra daļā ir izveidots atvērums kuģīšu vērošanai. Projekta ietvaros izstrādātas planšetes, izpētes dokuments un makets.